Domowe sposoby na infekcje… CZOSNEK

Nie jest zapewne dla nikogo zaskoczeniem, że jednym z prostych sposobów na infekcje jest właśnie czosnek. I choć ogromna ilość osób stosuje go właśnie w okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienia i grypy to nie każdy wie jak go stosować, z czym nie należy go łączyć, jaki czosnek wybrać i co tak naprawdę odpowiada za jego właściwości lecznicze. Właśnie na te pytania chciałabym odpowiedzieć.

Jak jeść czosnek by poradzić sobie z infekcją? Po pierwsze regularnie – po pierwsze obecne w czosnku związki mają właściwości immunomodulujące (wzmacniamy mechanizmy systemu odpornościowego). Ponadto ważna jest forma – i tak jak w przypadku opisywanego w poprzednim numerze imbiru należy zadbać aby nasz czosnek był jak najbardziej rozdrobniony – najlepiej przecisnąć go przez praskę. Nie zaleca się krojenia w grube plastry czy spożywania w całości, właśnie ze względu na trudniejsze uwalnianie z czosnku substancji czynnych. Dlaczego? Ponieważ podczas zgniatania uwalniamy z czosnku allinazę (enzym uwalniający związki o charakterze przeciwdrobnoustrojowym – allicynę i tiosulfinat) oraz ajoen, który wspiera limfocyty w walce z wirusami wywołującymi infekcję.

Regularne przyjmowanie czosnku jest bardzo ważne. Wtedy właśnie obecne w roślinie związki siarki będą systematycznie zwalczać drobnoustroje a związki immunomodulujące będą mobilizować komórki naszego organizmu do walki z patogenem.

Ile go jeść? 2-3 ząbki surowego czosnku dziennie wystarczą, aby wspomóc organizm w walce z infekcją – polecam większe dzienne porcje. I co ważne żeby najlepiej wykorzystać zdrowotne walory czosnku, który ma podobne właściwości do penicyliny, należy go zgnieść 10 minut przed zjedzeniem. Pamiętajmy też, żeby nie poddawać czosnku obróbce termicznej – traci on wtedy swoje właściwości.

Wedlug licznych publikacji( i mojego osobistego doświadczenia badawczego) czosnek hamuje wzrost drobnoustrojów niekiedy lepiej niż niektóre antybiotyki.

Należy jednak pamiętać, że zbyt duże spożycie czosnku może wiązać się z licznymi skutkami ubocznymi jak wzdęcia, podrażnienie wątroby i błony śluzowej żołądka. Stąd osoby z takimi schorzeniami powinny być ostrożne przy stosowaniu czosnku. Ponadto związki zawarte w czosnku są uważane za jedne z najbardziej śmierdzących substancji na świecie! Po spożyciu czosnku przez kolejne 24 godziny bardzo nieprzyjemnie pachnące związki będą wydalane z naszego organizmu wszelkimi drogami i czuć będzie je nie tylko w powietrzu wydychanym ale także w moczu, kale i co istotne w pocie. Stąd jeśli nie zamierzamy następnego dnia po mocnej kuracji czosnkowej zostać w domu radzę ostrożnie leczyć się czosnkiem – nasze otoczenie będzie na pewno wdzięczne.

Na koniec tematu skutków ubocznych dwa ważne aspekty – po pierwsze nie wolno łączyć czosnku z lekami przeciwkrzepliwymi w tym z aspiryną!! Opisane są liczne przypadki chociażby udarów krwotocznych z tym związanych. Po drugie kobiety w ciąży nie powinny także przyjmować dużych dawek czosnku – dziennie nie więcej niż kilka ząbków.

Jaki rodzaj czosnku? Sięgajmy po czosnek który w Polsce występuje w stanie dzikim, czyli po czosnek niedźwiedzi, zielony, wężowy, syberyjski a także ten z naszego ogrodu. Wykazano w wielu badaniach, że czosnek importowany z Chin jest o wiele mniej skuteczny.

Na koniec krótki przepis na syrop z czosnku – który według najnowszych zaleceń fitoterapii jest polecany nie tylko dorosłym ale także dzieciom. Jak go przygotować? Należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku i wymieszać je z sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn, następnie dodać niewielką ilość chłodnej wody. Następnie przecedź przez sitko. Gotowy syrop z czosnku podawaj dziecku do picia trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Można dodać cukru aby zamaskować nieprzyjemny smak.

Pamiętajmy jednak, że kiedy objawy choroby utrzymują się dłużej lub jakiekolwiek objawy zaczynają wzbudzać niepokój zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Udostępnij

3 Replies to “Domowe sposoby na infekcje… CZOSNEK”

  1. Bardzo wartosciowe informacje. Czosnek jest uzywany bardzo dlugo , ale uwagi o formie i czasie spozycia dla najlepszej skutecznosci oraz przepis na syrop sa naprawde super .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *