Woda brzozowa

Właśnie teraz trwa najlepszy czas na pozyskiwanie wody brzozowej. Jak zebrać sok z brzozy, jak go przechowywać i w końcu po co właściwie go zbierać oraz jak go używać…? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Jeszcze za czasów PRL-u woda brzozowa mogła się kojarzyć z zapachem tanich męskich perfum dziś jednak, kiedy nauka odpowiedziała już na pytanie o skład i właściwości wody brzozowej preparaty tego typu wracają do łask. Stosowane są jako surowce kosmetyczne, dietetyczne i lecznicze.

Oczywiście wodę brzozową można kupić w sklepie zielarskim czy aptece – osobiście jednak polecam samodzielnie (w miarę możliwości) pozyskiwać ten surowiec. Mamy wtedy pewność co do jakości, składu i pochodzenia soku.

Jak więc pozyskać wodę brzozową? Należy wybrać co najmniej dziesięcioletnie drzewo, które najlepiej znajduje się z dala od dróg i zanieczyszczeń.

Na wysokości około 0,5 metra od podłoża nawiercamy otwór (a najlepiej kilka otworów) o kilku centymetrowej głębokości i wsadzamy do niego rurkę wraz z przymocowaną butelką. Ważne aby wybrać butelkę szklaną, nie plastikową. Tak przygotowany zestaw pozostawiamy na pewien czas, ponieważ sok spływa zazwyczaj z niewielką intensywnością. Po uzyskaniu soku powinno się zabezpieczyć otwór drewnianym kołkiem (przyśpieszy to regenerację drzewa). Tak uzyskany preparat należy przechowywać w lodówce.

Ze względu na to, że zawiera aminokwasy, sole mineralne, miedź, potas, żelazo, fosfor, kwas organiczne, witaminę C i witaminy z grupy B już jedna szklanka tego soku jest w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na wiele witamin i minerałów.

Jakie właściwości będzie mieć tak uzyskany preparat z brzozy?

  1. Obniża cholesterol – sok z brzozy jest bogaty w saponiny, które wiążą się z cholesterolem i kwasami żółciowymi prowadząc do zmniejszenia poziomu LDL-cholesterolu we krwi.
  2. Wspomaga odchudzanie i poprawia samopoczucie – jest to wspaniały sposób na wiosenne oczyszczenie organizmu z toksyn. Przyspieszymy w ten sposób metabolizm a także poprawimy nasze samopoczucie.
  3. Wspiera wątrobę – sok z brzozy to naturalny „pomocnik” wątroby wspomagający ją w eliminacji wielu toksyn jak pestycydy, tłuszcze nasycone czy też alkohol.
  4. Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci –- warto oprócz picia soku także stosować go zewnętrzne.
  5. Przyspiesza gojenie się ran – może pomóc oczyścić powstałe stany zapalne i przyśpieszyć gojenie; według niektórych badaczy to najlepszy sposób na takie schorzenia jak egzema czy trądzik.
  6. Wzmacnia odporność – stąd szczególnie jest polecany dzieciom, osobom starszym i osobom, które często łapią infekcje i są osłabione.
  7. Poprawia stan jamy ustnej – według licznych badań regularne stosowanie soku z brzozy jest w stanie zredukować ilość uszkodzeń zębów i ubytków za sprawą obecnego w składzie ksylitolu, który przeciwdziała także powstawaniu próchnicy.

Polecam serdecznie sok z brzozy i życzę „owocnych zbiorów” 

Udostępnij

5 Replies to “Woda brzozowa”

  1. Dziękuję, że na bieżąco podpowiadasz jak korzystać z natury.ja będę czekać na artykuł o forsycji bo kwitnienie w pełni

  2. Czy jesli zdecyduje sie zebrac sok z brzozy sama wuymaga on jakiegos przetworz enia czy spozywasz surowy. Cz mozesz rowniez nas poinformowac jak dlugo mozna i wjakich warunkach przechowywc sok po zebraniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *