Domowe sposoby na siniaki i obrzęki

Wiosna w tym roku przyszła niespodziewanie bardzo wcześnie, zaczęły się wycieczki rowerowe, wyprawy w góry, a dzieci większość dni spędzają na podwórku, a więc sezon na siniaki i otarcia wśród w pełni rozpoczęty.

Jeśli zainteresował Cię ten nagłówek to pewnie jesteś ciekaw naturalnych sposobów jak z siniakami i zranieniami poradzić sobie w naturalny sposób – znajdziesz tu 5 genialnych roślin, które świetnie poradzą sobie z takimi problemami.

 1. Kwiat Arniki (Arnicae flos). Arnika górska w swym składzie zawiera flawonoidy, które z łatwością przenikają przez skórę a następie wykazują działanie uszczelniające naczynia. Zastosowana zewnętrznie na skórę wspaniale zmniejszy obrzęki (przyspieszając wchłanianie płynu surowiczego z miejsca zapalenia), będzie przyspieszać gojenie się ran i bardzo przyspieszy proces gojenia się gdy mamy do czynienia z otarciami i wybroczynami podskórnymi, czyli siniakami.
 2. Liść szałwii (Salviae flos). Szałwia lekarska jest surowcem zawierającym tujon, o właściwościach dezynfekujących oraz sporą ilość garbników o właściwościach ściagających ale także pośrednio działających przeciwzapalnie przy zastosowaniu zewnętrznym. Wspaniale sprawdzi się nie tylko na siniaki i drobne otarcia ale także na wszelkie rany, czyraki itp.
 3. Kwiat rumianku lub kwiat krwawnika. Polecam te rośliny szczególnie z tego powodu, że obie mają w swym składzie substancje o silnym działaniu przeciwzapalnym (cham azulen lub azulen). Ponadto rumianek zawiera tez spiroeter, związek hamujący uwalnianie związków aktywujących stan zapalny.
 4. Kora dębu (Qercus cortex). Jeśli babcie mówiły, że po porodzie trzeba robić nasiadówki z kory dębu to miały rację! Nie do końca tylko zgodziłabym się tu z formą podania kory dębu  Co jednak istotne – kora dębu jest niesamowicie bogatym źródłem garbników. Garbniki te to związki, które działają ściągająco, dezynfekująco (uszkadzają białka bakterii) i przeciwzapalnie. Jeśli wiesz na czym polega proces garbowania skóry np. na torebki (w garbarni) to podobnie działają również i garbniki z kory dębu (oczywiście mniej drastycznie).
 5. Kwiat nagietka (Callendulae flos). Nagietek jest źródłem saponozydów (zwiąków, które między innymi tworzą pianę, wystarczy, że wrzucisz kwiaty do słoika, zalejesz wodą i potrząśniesz) oraz flawonoidów. Działają uszczelniająco na naczynia a ponadto działają dezynfekująco o oczyszczająco na skórę.

Z roślin tych należy wykonać napar lub odwar. Jedyne o czym trzeba wiedzieć, to fakt, że zdarzają się osoby u których rośliny z rodziny asteraceae mogą wywołać alergię kontaktową (arnika, rumianek, nagietek) – jeśli zauważysz poważną wysypkę to należy zaprzestać stosowania tej rośliny.

Udostępnij

4 Replies to “Domowe sposoby na siniaki i obrzęki”

 1. Hey There. I found your blog using msn. This is
  a really well written article. I’ll make sure to bookmark
  it and return to read more of your useful info. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 2. Osobiscie jestem wielkim fanem rumianku i szalwi, po twoim artykuledam szanse korze debu,nagietkowi i arnice. Dobra robota .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *