~Nieraz już ja to sprawdziłam na sobie, że najlepszy rumianek w chorobie~ Maria Konopnicka

Marticaria recutitia czyli rumianek pospolity będący jedną z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, a także łatwością uprawy jest znany niemalże na całym świecie. Zapraszam serdecznie do lektury artykułu w którym postaram się przybliżyć nieco wyjątkowe właściwości tej rośliny.

Surowcem leczniczym są wysuszone koszyczki ( żółty fragment rośliny). Z kolei najważniejszym związkiem pochodzącym z rumianku jest chamazulen zawarty w olejku eterycznym. Stąd zawsze trzeba przygotowywać gorące napary czy odwary pod przykryciem. Oprócz tego zawiera również flawonoidy, fitosterole, poliacetyleny, gorycze, cholinę, witaminę C i liczne sole mineralne. Dzięki temu bogatemu składowi rumianek posiada opinię jednej z najcenniejszych roślin leczniczych.

Wspomniany chamazulen ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne. W związku z tym nie dziwi fakt, że znalazł tak liczne zastosowania. Ponadto ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Dlatego rumianek stosuje się doustnie (choćby w postaci naparu) w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Ponadto zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, alergiach skórnych. Dodatkowo często stosuje się go także w stanach zapalnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji).

Ponadto rumianek złagodzi zapalenie spojówek. Składniki rumianku działają antyseptycznie, ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo.

Rumianek także pielęgnuje włosy. Surowiec ten jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów ( ale tylko blond, ma bowiem silne właściwości rozjaśniające). Zapobiega łupieżowi i hamuje wypadanie włosów.

Rumianek uspokaja, pomaga zasnąć, ma właściwości rozluźniające, pomaga odprężyć się i uspokoić skołatane nerwy.

Dodatkowo rumianek uśmierza też bóle brzucha, gdyż zawarte w rumianku flawonoidy i związki kumaryny powodują obniżenie napięcia mięśni gładkich żołądka i jelit. Stąd herbatka rumiankowa jest bardzo skutecznym środkiem wiatropędnym.

Rumianek zwalcza infekcje gardła i jamy ustnej ze względu na działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. W efekcie rumianek bardzo skutecznie radzi sobie z infekcjami gardła, zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej i stanami zapalnymi dziąseł.

Jednak ze względu na swój skład rumianek może powodować alergię u osób szczególnie wrażliwych. Stąd jeśli tylko zauważymy objawy alergii po zastosowaniu rumianku należy natychmiast go odstawić.

Udostępnij

6 Replies to “~Nieraz już ja to sprawdziłam na sobie, że najlepszy rumianek w chorobie~ Maria Konopnicka”

    1. Jak najbardziej polecam melisę. Pamiętajmy, że wiele ziół ma wielokirunkowe działanie. W przypadku rumianku jest to głównie aktywność przeciwzapalna, ale także inne wspomniane w artykule, jak chociażby uspokajające.
      Odnosząc się do Pani pytania postaram się dodać wpis o melisie 🙂

  1. Dokladnie mam podobne pytanie. Chciałbym wypróbować coś ziolowego zamiast faszerować się tabletkami. Pozdrawiam

    1. Należy pamiętać, że okresowe wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Warto jednak pamiętać, iż intensywniejsze wypadanie włosów może być objawem różnych procesów, które toczą się w naszym organizmie. Ciemne włosy bardzo lubią płukanki z orzechów i skrzypu polnego. Warto zadbać także o odpowiednią suplementację mikro i makroelementów. Postaram się w najbliższym czasie napisać artykuł na ten temat. Pozdrawiam serdecze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *