~Nieraz już ja to sprawdziłam na sobie, że najlepszy rumianek w chorobie~ Maria Konopnicka

Marticaria recutitia czyli rumianek pospolity będący jedną z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, a także łatwością uprawy jest znany niemalże na całym świecie. Zapraszam serdecznie do lektury artykułu w którym postaram się przybliżyć nieco wyjątkowe właściwości tej rośliny.

Surowcem leczniczym są wysuszone koszyczki ( żółty fragment rośliny). Z kolei najważniejszym związkiem pochodzącym z rumianku jest chamazulen zawarty w olejku eterycznym. Stąd zawsze trzeba przygotowywać gorące napary czy odwary pod przykryciem. Oprócz tego zawiera również flawonoidy, fitosterole, poliacetyleny, gorycze, cholinę, witaminę C i liczne sole mineralne. Dzięki temu bogatemu składowi rumianek posiada opinię jednej z najcenniejszych roślin leczniczych.

Wspomniany chamazulen ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne. W związku z tym nie dziwi fakt, że znalazł tak liczne zastosowania. Ponadto ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Dlatego rumianek stosuje się doustnie (choćby w postaci naparu) w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit. Ponadto zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej, ranach, oparzeniach i owrzodzeniach, alergiach skórnych. Dodatkowo często stosuje się go także w stanach zapalnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji).

Ponadto rumianek złagodzi zapalenie spojówek. Składniki rumianku działają antyseptycznie, ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo.

Rumianek także pielęgnuje włosy. Surowiec ten jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów ( ale tylko blond, ma bowiem silne właściwości rozjaśniające). Zapobiega łupieżowi i hamuje wypadanie włosów.

Rumianek uspokaja, pomaga zasnąć, ma właściwości rozluźniające, pomaga odprężyć się i uspokoić skołatane nerwy.

Dodatkowo rumianek uśmierza też bóle brzucha, gdyż zawarte w rumianku flawonoidy i związki kumaryny powodują obniżenie napięcia mięśni gładkich żołądka i jelit. Stąd herbatka rumiankowa jest bardzo skutecznym środkiem wiatropędnym.

Rumianek zwalcza infekcje gardła i jamy ustnej ze względu na działanie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. W efekcie rumianek bardzo skutecznie radzi sobie z infekcjami gardła, zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej i stanami zapalnymi dziąseł.

Jednak ze względu na swój skład rumianek może powodować alergię u osób szczególnie wrażliwych. Stąd jeśli tylko zauważymy objawy alergii po zastosowaniu rumianku należy natychmiast go odstawić.

Udostępnij

5 Replies to “~Nieraz już ja to sprawdziłam na sobie, że najlepszy rumianek w chorobie~ Maria Konopnicka”

    1. Jak najbardziej polecam melisę. Pamiętajmy, że wiele ziół ma wielokirunkowe działanie. W przypadku rumianku jest to głównie aktywność przeciwzapalna, ale także inne wspomniane w artykule, jak chociażby uspokajające.
      Odnosząc się do Pani pytania postaram się dodać wpis o melisie 🙂

  1. Dokladnie mam podobne pytanie. Chciałbym wypróbować coś ziolowego zamiast faszerować się tabletkami. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *