Szałwia, czyli sposób na różne dolegliwości skórne

Na pewno nie raz płukałeś usta szałwią. Na pewno, nie raz kiedy bolał cię ząb, płukanie ust naparem z szałwii pomogło… Na pewno słyszałeś też, że szałwia może stać się ratunkiem dla Twojej nadmiernej potliwości. Jakie jeszcze właściwości ma ta wyjątkowa roślina? Zapraszam do lektury.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to niepozorna roślina o srebrzysto-zielonych liściach i fioletowych kwiatach. Już sama jej nazwa wskazuje na jej wyjątkowe właściwości, bowiem łacińskie słowo „salvus” oznacza „zdrowy”. Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwpotne. Poza tym odkryto jej potencjalną rolę w terapii chorób neurodegradacyjnych, co daje dużą nadzieję na poprawę jakości życia milionom chorych na świecie.

Zdecydowanie najbardziej znane i cenione jest bakteriobójcze działanie szałwii, które pozwala traktować roślinę jako naturalny antybiotyk. Poleca się jednak szałwię stosować zewnętrznie (tj. na skórę, do inhalacji czy do płukania jamy ustnej i gardła). Udowodniono, że napary i szałwiowe olejki eteryczne pomagają zwalczać nie tylko bakterie, ale też grzyby i wirusy. Wykazano także, że napary z szałwii mają właściwości przeciwzapalne, rozkurczowe oraz żółciopędne i moczopędne. Mniej znane znaczenie ekstraktów z szałwii lekarskiej obejmuje działanie uspokajające oraz hamujące laktację.

Warto wiedzieć także,  że szałwia stanowi znakomite antidotum na nadmierną potliwość. Codzienne wypijanie około 100-200 ml ziołowej herbatki może zdecydowanie poprawić jakość życia osób dotkniętych tą przykrą dolegliwością. Taką terapię można uzupełnić o przemywanie ciała naparem z szałwii, co ułatwia pozbycie się problemu brzydkiego zapachu potu z ciała oraz łagodzi stany zapalne. Mechanizm działania szałwii w leczeniu nadmiernej potliwości nie został dotąd w pełni opisany, ale prawdopodobnie jest on związany z gospodarką hormonalną. Otóż ziołowy ekstrakt pobudza korę nadnerczy, co skutkuje zmianami w wydzielaniu glikokortykosteroidów, wpływając w efekcie na stopień wydzielania potu.

Co ciekawe według ostatnich badań szałwia może okazać się bardzo cenną rośliną dla osób z chorobą Alzheimera. W literaturze opisywane są badania, które dowodzą, że podawanie określonych dawek szałwii lekarskiej i szałwii hiszpańskiej poprawia funkcje poznawcze, poprawia pamięć, wycisza i wpływa na lepszy nastrój. Dodatkowo kwas rozmarynowy zawarty w szałwii redukuje stres oksydacyjny, działa przeciwutleniająco i wpływa na mechanizmy neuroochronne, co ma szczególne znaczenie u chorych ze zmianami w układzie nerwowym. Oczywiście aspekt ten wymaga jeszcze wielu lat badań, ale może okazać się, że popularna i łatwo dostępna szałwia przynosi ogromne korzyści terapeutyczne.

Należy jednak pamiętać, że szałwia w swym olejku eterycznym zawiera tujon, czyli substancję potencjalnie niebezpieczną w większych dawkach, stąd nie poleca się szałwii w dużych dawkach i odradza się podawanie jej dzieciom i kobietom w ciąży.

Udostępnij

2 Replies to “Szałwia, czyli sposób na różne dolegliwości skórne”

  1. Witam, jak zrobić napar z szałwii? Jakie proporcje? Zalewać wrzątkiem? Trzymać pod przykryciem? Jak długo? I czy przygotowany napar z szałwii można przetrzymywać kilka dni np w lodówce? Proszę o odpowiedź i pozdrawiam 🙂

    1. Aby przygotować standardowy napar z szałwii, należy zalać 3 gramy wysuszonej (lub 4g świeżej) szałwii około 1/2 szklanki wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 15 minut. Następnie należy oddzielić płyn od surowca roślinnego i w takiej formie można go przechowywać nawet przez kilka dni. Natomiast jeśli chcemy wydobyć z szławii przede wsyztskim właściwości ściągające, to zalewamy roślinę zimną wodą, po czym gotujemy przez 15 minut i odstawiamy na kolejne 15 minut do wystygnięcia. Tak przygotowana szałwia będzie mieć silniejsze właściwości ściągające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *