Oczyszczanie organizmu – cz. 1

Bardzo modny ostatnio temat detoksu, oczyszczania organizmu, usuwania toksyn… W Internecie, na co drugiej stronie migają reklamy na ten temat. Media atakują nas różnymi sposobami na oczyszczanie, a apteczne półki aż uginają się od suplementów mających wspomóc procesy detoksykacji organizmu. Pojawia się jednak pytanie, czy jest sens sięgać po te sposoby, a jeśli tak to, co wybrać i jak to zrobić, aby nie wydać fortuny…?

Owy detoks to temat nieco kontrowersyjny. Pamiętajmy, że cały czas w naszym organizmie toczą się procesy detoksykacji… Możemy je oczywiście wspomóc, ale nie wyobrażajmy sobie, że nasz organizm gromadzi kilogramy toksyn, po to by dopiero „DETOX” umożliwił ich usunięcie.

Niekiedy ludzie wydają ogromne pieniądze na takie oczyszczanie, często wybierają niebezpieczne suplementy czy bardzo restrykcyjne diety, które mogą spowodować więcej szkód niż pożytku.

Niemniej jednak rozsądna, dobrze zaplanowana dieta oczyszczająca może przynieść nam wiele korzyści. Ważne, żeby zrobić to z głową.

Do oczyszczania warto się nieco przygotować. Nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani. Najlepiej wybierzmy się do lekarza/laboratorium, wykonajmy podstawowe badania takie jak morfologia, badanie ogólne moczu, oznaczmy transaminazy wątrobowe, kreatyninę (+eGFR) i TSH. Dopiero po wykluczeniu ewentualnych chorób możemy przystąpić do oczyszczania.

Pamiętajmy, że częste objawy jak senność, zmęczenie i przybranie na wadze może wynikać, chociażby z problemów z tarczycą – nie będziemy wtedy prowadzić detoksu, a rozpoczniemy leczenie endokrynologiczne!

Następnie musimy mieć plan. Dlaczego? Gdyż wpisując prostą frazę „detoks”, w wyszukiwarkę możemy się naprawdę łatwo pogubić i zwyczajnie sobie zaszkodzić takimi randomowymi dietami oczyszczającymi.  Jeśli zastanawiasz się czym oczyścić organizm? Czy lepsza będzie herbata oczyszczająca, jakieś zioła? Czy głodówka oczyszczająca to samo co detoks? Czym różni się oczyszczanie jelit od oczyszczania wątroby?… Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty lub skupić się na pewnych i rzetelnych źródłach wiedzy.  Co więcej, fakt, iż dany sposób sprawdził się u Twojej koleżanki, nie oznacza, że dana metoda będzie odpowiednia dla Ciebie! Detoks powinien być dostosowany indywidualnie do naszych potrzeb, nie powinniśmy więc ulegać modzie na idealny detoks dla każdego.

Nie szukajmy też ostrych i restrykcyjnych diet. Możemy wtedy naprawdę sobie zaszkodzić. I nie neguję tutaj tzw. Głodówek. Jednak przeglądając internet najczęstsze porady związane z oczyszczaniem to intensywna dieta mogąca bardzo wyniszczyć organizm.

Wiele stron proponuje, chociażby jedzenie samych warzyw i owoców. Takie diety oczyszczające prowadzą niestety do powstawania niedoborów, a tymczasem organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin i składników mineralnych. Jeśli długotrwale stosujemy dietę tego typu, możemy sobie naprawdę zaszkodzić.

Z drugiej strony jeszcze w ubiegłym stuleciu w Polsce katolicy pościli/głodowali około 150 dni w roku! I co ważne wychodziło im to na zdrowie. Czasem warto więc zastosować jedno-dwudniową głodówkę. Ale pamiętajmy – wszystko z głową!  Ponadto miejmy na uwadze, że po zaprzestaniu takiej restrykcyjnej diety bardzo łatwo możemy doświadczyć przykrego efektu jojo.

Aby wspomóc procesy detoksykacji, warto także postawić na ruch. I nie musimy wcale od razu kupować rocznego karnetu na siłownię. Czasem wystarczą regularne dłuższe spacery.

Ponadto pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu. Oczywiście co za dużo to niezdrowo – zachowajmy umiar. Przyjmujmy regularnie 2-3l wody dziennie. Woda jest niezbędna do prawidłowej pracy nerek i usuwania produktów ubocznych przemiany materii i toksyn. Wszystkie narządy potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania, dlatego jeśli pijesz jej za mało, mogą się pojawić bóle głowy, uczucie zmęczenia, suchość skóry, zaparcia. Oprócz tego picie wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt.

Tyle z podstawowych wskazówek, a już w najbliższym artykule podstawowe produkty, które podkręcą Twój metabolizm i ułatwią oczyszczanie – zapraszam 😊

Udostępnij

One Reply to “Oczyszczanie organizmu – cz. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *