Badaj się!!!

Na forach internetowych, wśród blogerów internetowych a także sporo dietetyków bawi się w lekarzy czy diagnostów sugerując jakie badania należy wykonać a także interpretować ich wyniki. Nie chcąc wchodzić w ich kompetencje w niniejszym artykule chciałabym fachowym okiem diagnosty zachęcić do wykonywania badań i rzucić nieco światła na ich kluczową rolę w procesie diagnozy i późniejszego leczenia.

Pierwszym i jednym z najbardziej podstawowych badań jest morfologia krwi obwodowej. Wykonuje się ja zazwyczaj przy pomocy aparatu, warto jednak pokusić się o morfologię z rozmazem gdzie diagnosta laboratoryjny (osoba po studiach kierunkowych z zakresu medycyny laboratoryjnej z prawem wykonywania zawodu) wykonuje rozmaz krwi na szkiełku podstawowym i analizuje obraz pod mikroskopem. W tym podstawowym badaniu można zaobserwować często różne odchylenia, które w odniesieniu do objawów klinicznych pozwalają wykryć nie tylko anemię ale także uchwycić białaczkę, stan zapalny czy nawet długotrwałe przemęczenie.

Kolejnym z podstawowych badań jest analiza ogólna moczu wraz z analizą osadu moczu. Analiza osadu moczu polega na wyizolowaniu (poprzez wirowanie) ważnych diagnostycznie elementów i analizie obrazu mirospokowego. W badaniu tym wykryć można nie tylko nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem nerek ale także problemy z drogami moczowo-płciowymi, problemy związane z długotrwałym stresem czy niedożywieniem (ciała ketonowe), problemy z funkcjonowaniem wątroby, metabolizmem hemoglobiny itd.

Kolejnym badaniem które warto wykonać jest ALT i ASPAT. Są to enzymy wątrobowe. Ich wzrost lub spadek w odniesieniu do wartości referencyjnych wskazuje na zaburzenia funkcjonowania wątroby. Jednak są to enzymy obecne w różnych komórkach, także w erytrocytach, stąd zawał, anemia hemolityczna i inne choroby również mogą powodować zmiany ASPAT.

Wśród enzymów wątrobowych często wymienianym i za razem bardzo ciekawym jest GGTP. Jego wzrost może być wskaźnikiem spożycia alkoholu. Jeśli poziom GGTP jest podniesiony świadczy to o spożyciu etanolu. W zależności od poziomu wzrostu można wykryć czy dana osoba spożywała alkohol aż 5 tygodni wstecz!

Jeśli ktoś cierpi na przewlekłe zmęczenie i senność warto także skontrolować tarczycę. Tutaj przydatnym parametrem biochemicznym będzie TSH. Odchylenia od wartości referencyjnych będą wskazywać na zaburzenie funkcjonowania tarczycy.

To tylko kilka najbardziej podstawowych badań, w kolejnych tygodniach będziemy kontynuować tę tematykę. Dziś zachęcam wszystkich do wykonywania badań. Jeśli nie udaje się robić ich zbyt często to zachęcamy, badajmy się choć raz do roku! Wczesna diagnostyka to klucz do skutecznej terapii!! Pamiętajmy lepiej zapobiegać niż leczyć.

Udostępnij

9 Replies to “Badaj się!!!”

  1. A co z PSA? Jak często wykonywać? Czy nieprawidłowy wynik od razu świadczy o raku? Lekarz zleca mi co roku a w sumie nie do końca wiem po co bo na nic się nie skarżę.

    1. Podwyższone stężenie PSA nie zawsze wiąże się z nowotworem. Na wyniki tego oznaczenia może wpływać wiele czynników, jak chociażby wcześniejsze badanie per rectum, stosunek seksualny a nawet bardzo ciasna odzież.
      Oznaczenie PSA poleca się przede wszystkim mężczyznom po 50 roku życia, kiedy ryzyko nowotworów sercza jest wyższe. Ważnym jest jednak, aby wszelkie niepokojące wyniki konsultować z lekarzem, gdyż jak wspomniałam wcześniej, jest to badanie, które bardzo cześto daje wyniki fałszywie dodatnie.

  2. A po jakim czasie od spożycia alkoholu powinno badać się ASPAT i ALAT tak żeby wyniki nie były zawyżone?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *